Taras Chornovil: ” Те що Горбатюка давно пора б гнати поганою мітлою, це вже давно зрозуміло всім.”

Не встиг на день відлучитися, а тут нова “зрада”. Та ні, “зрадииище”! “Чесних слідчих звільняють, неугодних розганяють, Горбатюка відсторонюють, департамент спецрозслідувань розформовують!!!” Те що Горбатюка давно пора б гнати поганою мітлою за повний провал розслідувань злочинів проти учасників Майдану, це вже давно зрозуміло всім, окрім глибоко закомплексованих людей та, звісно ж, так званих “адвокатів родин Небесної Сотні”. Останні готові вихваляти процесуальну імпотенцію пана Сергія з чисто меркантильних мотивів – люди отримують постійні виплати від міжнародних фондів, а фінансування припиниться після остаточного ухвалення вироків. Ну хто ж буде різати курку, яка несе золоті яйця?

Тому коли саме з цього джерела спершу понеслися якісь обурені заяви, не став звертати уваги. Але за лічені години тема обросла в соцмережі купою доповнень і емоційних та істеричних реакцій. Тому вирішив трошки покопирсатися й зрозуміти, в чому суть справи. Виявилося, що весь галас не вартує шкаралупки виїдженого яйця. Просто привели штатну структуру до норм закону (та й здорового глузду), нікого не звільняючи та не відсторонюючи, хоча вартувало б.

Річ у тому, що раніше діяла й була законною абсолютно алогічна система, при якій слідчі прокуратури та їхні процесуальні керівники були перемішані в одній структурі тих самих департаментів і управлінь. Тобто, я сам собі ставлю завдання, сам розслідую і сам себе ж контролюю. Оскільки остаточне позбавлення прокуратури функцій слідства затягується через неготовність новостворених органів перейняти весь масив справ, унормовування відкладати більше не стали, як це робили ще від прийняття Конституції в 1996 році (мовляв, навіщо щось виправляти, якщо й так завтра-післязавтра прокуратура слідчі функції втратить), і за наполягання Юрія Луценка ще давніше ухвалили відповідні зміни до закону. Вони набувають чинності й мають бути імплементовані в реальній структурі прокуратури. От і все.


А щодо Горбатюка та його “бравої команди, яка вже п’ятий рік затягує справу, то згідно нового розпису нікого там не звільнятимуть. Департамент спецрозслідувань трансформується в слідче управління, а прокурори-процесуальні керівники переходять в департамент процесуального керівництва. Що тут нелогічного? Хоча персонально для Горбатюка та згаданих вище адвокатів, очевидно, це може сулити певні неприємності. Наприклад, жодний сторонній процесуальний керівник не допустив би, щоб перший обшук у звинувачених в організації розстрілів був проведений аж через два роки (!!!) після початку розслідування. Пригадуєте, це коли вони прийшли обшукувати Клюєва, а помилково потрапили до його сусіда Ляшка й “злочинно розбудили його самого, Росіту та собак”.

Але й тут пану Горбатюку можна не надто заморочуватися. Нинішня влада, в тому числі й Генпрокурор дуже чутливі до суспільної думки (навіть не знаю: добре це чи погано). А доки купа різношерстих активістів та політичних шахраїв вибудовують Горбатюку імідж “кришталево чесного та безкомпромісного слідчого”, рушити його навряд чи хтось ризикне. Навіть коли він робить найвідвертіші провокації. Згадайте хоча б рішення Горбатюка про арешт неадеквата Бубенчика. Той наговорив, що сам розстріляв двох беркутів, а наказ, мовляв, вони отримали на вбивство по 5 міліціонерів кожен. Треба розуміти, що це ще був донос на Парубія в Гаагу?) Але слідчі добре знали, що це лише художній свист, оскільки ні вбивства за подібних обставин, ні поранень із названої зброї, ні інших обставин злочину, якими Бубєнчік вихвалявся, не відбулося. Але Горбатюк, підлаштував свої провокаціцйні заходи якраз на цей час, знаючи, що в ці дні якраз проходили акції націоналістичних організацій, санкціонував затримання та подав у суд прохання про арешт. Нагадаю, шизоїдні заяви Бубєнчіка звучали багатократно вже понад три роки. Добре, що Луценко встиг зупинити провокацію, перш, ніж рвонуло. Але навіть тоді провокатор не лише сам не сів за грати за зловживання службовим становищем у політичних цілях, але й навіть не був відсторонений чи покараний.

А тоді, як і в кількох інших випадках, коли Горбатюк особливо нахомутав, появлялися численні захисники від опозиції та “від народу”… Доходило до комічного. Раз на ефірі ЗІКу мені влаштував істерику такий собі трошки дивний нардеп від “Батьківщини” Крулько: як я посмів звинувачувати кришталево чесного Горбатюка, який завжди і все робить правильно. Шкода, що тоді через крики нардепа мені не вдалося задати доречне питання, чи Крулько також підписується під звинуваченнями, які Горбатюк, коли ще працював при Януковичі на Пшонку й Рената Кузьміна, висунув проти Тимошенко стосовно її зловживань з лікарствами й швидкими допомогами?

Але в сухому підсумку: поки, внаслідок реструктуризації, яка викликала істерику в декого з шанувальників Горбатюка, нікого звільнено не буде. А ще: точнісінько таку ж реструктуризацію проводять у інших слідчих управліннях ГПУ, наприклад, у департаменті з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки. Його наші опозиціонери особливо не люблять, бо бачать у ньому персональну загрозу. Але чому ж таку вибірковість демонструвати?

Taras Chornovil
Top