Taras Chornovil: “Трохи часу стежив за розглядом правок до законопроекту про Антикорупційний Суд.”

Трохи часу стежив за розглядом правок до законопроекту про Антикорупційний Суд у Раді та за коментарями з цього приводу. Перші висновки:

1. Цього тижня нічого не відбудеться. Навіть чисто фізично розгляд займе кілька днів. Устигнути могли б, якби згідно плану розпочали у вівторок після обіду, присвятили всю середу й на вечір четверга могли б вийти на ухвалення. Зараз уже час збіг, а розглядають зовсім без поспіху, з коментуванням тощо. Отже, бачу ознаки свідомого затягування процесу через відсутність остаточної готовності. Бачу дві причини: 1) не все узгодили з західними партнерами. Тут є одна неузгодженість стосовно повноважень громадської ради, але, як можу судити, текст, запропонований комітетом, передбачає західні вимоги. Тому віддаю перевагу іншій версії – 2) не вистачає голосів. Одні виступили категорично проти (Радикали Ляшка та Оппоблок і,очевидно, дві групи). Інші не можуть остаточно консолідувати голоси. З цим останнім найбільша проблема.Частина нардепів, які закономірно бачать себе клієнтами суду, просто будуть закон валити, інші валитимуть через кваліфікаційні вимоги, через які не зможуть провести туди своїх людей. Схоже, що йдуть переговори у Президента, який схиляє нардепів ухвалити узгоджений із Заходом варіант. Але жодна фракційна дисципліна не діє, коли є шкурні інтереси.


2. Процес затягують по різному. Радикали й, рідше, оппі пробують добитися повернення до першої редакції, яку в незмінному вигляді не підтримує Венеційська комісія, МВФ, ЄС тощо, а отже не підпише Президент. Тобто, прагнуть повністю зірвати створення суду.
Самопоміч, Єврошахраї та дехто з Батьківщини й Народного Фронту граються у різновекторні “покращення”, чим теж стараються розбалансувати закон. Тому їхні мотиви також не дуже зрозумілі.

3. Градус обговорення зависокий як для суду, який буде розглядати дуже вузьке коло справ, а отже не потребує аж такої, як вимагається, кваліфікації суддів. Головне ж доброчесність, а зараз нардепи ще сидять на статтях із кваліфікаційними вимогами. Крім того, АКС не стане панацеєю, бо він же переважно розглядатиме те, що приготують НАБУ й САП, а там поки “творчий застій” і примітивна міжусобиця. Крім того, цей суд же усе одно діятиме в рамках нашого Кримінального Прцесуального Кодексу та за участі дуже кваліфікованих адвокатів. А тому перспективи НАБУ й САП у ньому будуть не набагато вищі, ніж у нинішніх судах.

4.Уже пішла купа дуже примітивних інсинуацій. У кулуарах матеріалізувався Наєм. Очевидно вилежав у лікарні належний час, щоб підвести своїх кривдників під вищу санкцію статті (там є така залежність). А зараз тільки прийшов і зразу збрехав. Заявив, що “окремі депутати з фракції БПП” умисно своїми правками розбалансовують закон, виступаючи проти узгодженої з Венеційською комісією редакції. От тільки не сказав, що в БПП цими депутатами є двоє: Голуб і Заліщук, які подали купу спільних правок, якими якраз і заперечують те, чого вимагають західні партнери. Усі інші депутати з БПП вирішили на своїх відхилених правках не наполягати. Мотиви наших юних єврошахраїв мені незрозумілі, але якби дійсно хотіли ухвалення закону, то так би не поступали. Те саме стосується й Самопомочі, які своїми правками торпедували кожну пропозицію Венеційської комісії.

Отже, там усе не так просто, як нам деякі політики пробують розказати. Президент і його політична сила дійсно довго наполягали на своїх позиціях й затято сперечалася, але зараз вони повністю йдуть у руслі вимог західних партнерів (найкращий приклад – їхній голова комітету Руслан Князевич), а ті, хто найбільше кричали “за”, тепер чомусь працюють “проти”. Ну а про Оппі та Радикалів я вже писав. Радикали відзначилися тим, що від однієї невеликої фракції пропонують діаметрально протилежні пропозиції стосовно тих самих положень закону – це явна ознака спроби зірвати ухвалення.

Taras Chornovil

Top