Георгій Тука: М’яка сила Росії: “Гуманітарна програма возз”єднання народу Донбасу”

Георгій Тука

Виходячи з того, що в офіційній Воєнній доктрині РФ, 80% успіху віддається використанню не військової, а, так званої, “м”якої сили”, в лютому 2017 року Росія розпочала реалізацію так званої “Гуманітарної програми возз”єднання народу Донбасу”.

По-перше, продовжується пропаганда тези про існування особливої категорії українців – “народ Донбасу”.

По-друге, втілюється ідея про те, що “єдиний народ Донбасу” розірваний “кривавою хунтою” і потребує “возз”єднання”.

Фінансування цієї “Програми” здійснюється з використанням фінансової установи з квазі-держави Республіка Південня Осетія. Фінансові потоки реалізовані за схемою: ДНР/ДНР – “КБ “Международный расчетный банк” (м.Цхінвал) – банк “ВТБ” (РФ). Таким чином, Росія продовжує реалізовувати свою політику “нас_тут_нет”.

Головна мета “Програми” – поступове втягування мешканців, контрольованої Урядом, частини Донбасу в про-російський простір, формування негативного образу України, формування образу т.з. “ДНР/ЛНР” як успішних самодостатніх утворень.

Для різних цільових аудиторій, в рамках “Програми”, застосовується різна технологія, відповідно до мети.

Для населення окупованих територій: формується образ дбайливої “народної” влади, яка підтримує знедолене населення. Факт знедолення подається як результат діяльності “кривавої хунти”, будь-який факт “турботи про людей” широко висвітлюється місцевими ЗМІ. Навіть, якщо це – створення тролейбусної зупинки в Донецьку.


Для мешканців, контрольованої Урядом, частини Донбасу: формування образу “миротворця-об”єднавця”. Вміло використовуючи фактор “розірваних родин”, окупанти грають на людських почуттях населення, розповідаючи про прагнення до “об”єднання народу Донбасу”.

Населенню України: розповсюдження інформації про “успішність” цих квазі-утворень, їхню самодостатність і спроможність надавати допомогу навіть на зовні. На фоні соціально-економічних проблем в Україні, така пропаганда може бути дуже дієвою.

Для населення РФ: демонстрація необхідності подальшого надання допомоги Донбасу. Формування образу успішності “визволеної частини Донбасу”.

Як це працює?

В галузі охорони здоров”я (загальний бюджет складає 650 млн.руб) впроваджується безкоштовне надання медичної допомоги онкохворим мешканцям, контрольованої Урядом, частини Донбасу. Надання підтримки під час пологів та післяпологового супроводу матері та дитини. Самі мешканці окупованих територій, здебільшого, цих пільг позбавлені.

Соціальна допомога та адресні виплати (загальний бюджет складає 240 млн. руб), які надаються ветеранам ДСВ, багатодітним родинам та дітям-інвалідам. Попри поодинокість таких виплат, кожний факт активно висвітлюється місцевими ЗМІ, формуючи уяву масовості.

В галузі освіти (бюджет біля 70 млн руб) впроваджується можливість безкоштовного отримання вищої освіти дітьми з малозабезпечених родин (здебільшого – з населених пунктів, які розташовані вздовж лінії зіткнення). Окрім низького рівня матеріального забезпечення, ці діти мають низьку конкурентоспроможність в якості знань, порівняно з іншими дітьми.

В галузі спорту (бюджет біля 75 млн руб) окупаційною владою, в рамках “Програми”, постійно проводяться спортивні змагання та військово-патріотичні ігри. Під час проведення останніх, молодь навчається орієнтування на місцевості, користуванні зброєю, виживанні в екстремальних умовах. Все це відбувається під постійним впливом про-російської та про-совєстської пропаганди.

Особлива увага приділяється відбору обдарованих дітей з метою подальшої інфільтрації їх до навчальних закладів РФ або подальшого працевлаштування в окупаційній адміністрації. Так, в грудні 2017 року в Донецьку пройшов фінал з кіберспорту “КіберДонбас”. До фіналу вийшли чотири комнади, дві з яких – з, контрольованої Урядом, території. На фоні того, що Україна досі не визнала ці змагання спортом, Росія вдало залучає молодь в сферу свого впливу.

Інформаційний супровід “Програми” (бюджет 20 млн руб) здійснює група професійних блогерів, які ретельно висвітлюють діяльність окупаційної влади в рамках реалізації “Програми”.

На фоні недостатньої уваги до вирішення проблем Донбасу вцілому і переселнців зокрема з боку влади, реалізація цієї “Гуманітарної програми” становить загрозу для розбудови сталого миру. На фоні штучних перешкод під час перетину лінії зіткнення, на фоні корупції на КПВВ, на фоні ганебних принизливих процедур верифікації ВПО, на фоні штучних перешкод в отриманні державних послуг, на фоні відсутності дієвої підтримки переселенцям з боку держави, на такому, вкрай негативному, фоні окупанту досить легко поширювати кількість і якість прихільників “действительно народных республик”. І загроза ця розповсюджується далеко не тільки на Донеччину і Луганщину”!

Георгій Тука

Top