Тарас Чорновіл: “Угода про ЗВТ з Ізраїлем може бути підписана ще до кінця цього року”

Тарас Чорновіл

Володимир Гройсман перебуває з візитом в Ізраїлі. І схоже, що візит має всі шанси бути визнаним як дуже успішний та результативний.
Найважливішим питанням, яке узгодили, є створення Зони вільної торгівлі. Прийнято політичне рішення, схвалене обома сторонами, підтримано головні позиції майбутньої угоди й дано відповідні доручення для напрацювання тексту та додатків. Угода про ЗВТ може бути підписана ще до кінця цього року.
Від ЗВТ свою вигоду можуть отримувати і виробники, і споживачі. Поки я пригадую одну-єдину угоду про ЗВТ, ратифіковану в Україні, яка б була відверто шкідливою для України. Це була Угода про ЗВТ-СНД, підписана Азаровим. А щодо Ізраїлю, то в нас переважно не перетинається структура експорту й імпорту. На жаль, поки ми виробляємо не так багато високотехнологічної продукції, на якій спеціалізується Ізраїль. ЗВТ знизить ціни на такі якісні товари для наших споживачів на якісну продукцію, яка нині через високу вартість майже не постачається в Україну. Ще ми отримуємо з Ізраїлю продукцію нафтопереробки й хімічної промисловості.
Тепер про виробників. Від угоди виграють найперше наші аграрії. Приблизно половину своїх потреб у зернових, кормах, олії, молокопродуктах Ізраїль забезпечує за рахунок поставок з України. Ізраїль для поглибленої переробки купує відходи нашої харчової промисловості. Постачаємо ми також продукцію чорної металургії.
Щодо вигоди для держави, то в нас уже тривалий час зберігається позитивне сальдо в торгівельному балансі. Товарообіг поки не може вважатися достатнім і коливається від 600 мільйонів до мільярда доларів. Завдяки ЗВТ прогнозується зростання в півтора-два рази зі збільшенням позитивного сальдо. Але є ще одна обставина – введення ЗВТ сприяє інвестиціям. Ізраїльський бізнес давно приглядається до України, але поки особливих вигод для себе не бачив. Зараз є перспективи відкриття нових високотехнологічних підприємств.
Це була економіка, а тепер трохи про політику. Коли пів-року тому посол України в ООН на Радбезі проголосував разом з усіма іншими країнами-членами за резолюцію, якою засуджувалися дії Ізраїлю на палестинських територіях, у нас активно розкручувалася дика істерія. В цьому голосування побачили все, аж до антисемітизму (вразило, коли почув це навіть від кількох ярих антисемітів), страшних економічних втрат, ледь не розриву відносин тощо. Не говорили лише того, що Україна приєдналася до спільного рішення всіх членів Радбезу і йшлося в ньому не про єврейський народ, а лише про конкретні дії конкретного уряду конкретної країни в конкретний час. Ще тоді до епохальних зрад і катастроф зарахували перенесення дати візиту прем’єр-міністра України В.Гройсмана. Наші “експерти”, вочевидь, почули якісь голоси в своїх власних головах, але не почули реальних заяв. Б.Нетаньяху, який тоді явно погарячкував і наламав дров не лише щодо України, говорив лише про відкладення, а В.Гройсман вже тоді провів консультації й заявив, що відкладення відбувається на незначний термін та зберігаються в повному обсязі всіх попередні напрацювання.
То що, й далі будемо слухати тупу зраду, чи все ж тверезо оцінювати реалії?


Тарас Чорновіл

Top