Річниця Будапештського меморандуму — розбиваємо міфи стосовно зобов’язань країн-підписантів

Сьогодні, 5 грудня, річниця підписання Будапештського меморандуму, навколо якого точиться велика кількість чуток та дискусій. Багато хто з українців вважають, що США та Великобританія повинні були, в рамках цього меморандуму, активно протидіяти російській агресії в Україні. Деякі навіть називають США та Великобританію «порушниками» цього меморандуму через політику військового невтручання у війну між Росією та Україною на Донбасі та під час анексії Криму.

Але чи так це насправді? Давайте розглянемо окремо кожен пункт Будапештського меморандуму та встановимо порушників:

1. «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України.» – Ніхто, окрім Росії, не порушив цей пункт.

2. «…підтверджують їх зобов’язання утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об’єднаних Націй» – Ніхто, окрім Росії, не порушив цей пункт.


3. «…підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином забезпечити собі переваги будь-якого роду» – Ніхто, окрім Росії, не порушив цей пункт.

4. «…підтверджують їх зобов’язання ДОМАГАТИСЯ НЕГАЙНИХ ДІЙ РАДИ БЕЗПЕКИ ООН з надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі якщо Україна стане жертвою акту агресії або об’єктом погрози агресією З ВИКОРИСТАННЯМ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ»

По-перше, мова йде про ядерну агресію чи загрозу ядерної агресії, а по-друге, зобов’язання у цьому пункті стосуються виключно дій в рамках Ради безпеки ООН. Крім того, формально, ніхто не порушив цей пункт, оскільки ядерна агресія чи її загроза відсутні.

5. «…підтверджують щодо України їх зобов’язання не застосовувати ядерну зброю проти будь-якої держави-учасника Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім випадку нападу на них, їх території або залежні території, їх збройні сили або їх союзників з боку такої держави разом з державою, яка володіє ядерною зброєю або пов’язаним з ним союзною угодою» – Знову ж таки, мова йде про незастосування ядерної зброї проти України країнами-підписантами, тому цей пункт ніхто не порушив.

6. «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки і Україна будуть проводити консультації у випадку виникнення ситуації, внаслідок якої постає питання стосовно цих зобов’язань», – Росія відмовилася приймати участь у консультаціях в рамках Будапештського меморандуму, тому єдиний порушник – Росія.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити такі висновки:

1) На момент підписання цього меморандуму ніхто не припускав, що країна, яка є постійним членом РБ ООН, може вчинити акт агресії проти України. Також ніхто не передбачав, що країна-підписант цього меморандуму стане агресором проти України.

2) Будапештський меморандум гарантував незастосування ядерної зброї проти України з боку ядерних країн.

3) Фактично, ніхто, окрім Росії, не порушив Будапештський меморандум, оскільки ті кроки, які в ньому прописані, тобто резолюції РБ ООН та консультації країн підписантів цього меморандуму, блокуються Росією.

Інформаційні військаУкраїни

Top