Ірина Геращенко: “Перший саміт, де Україну не вичитують, а вибачаються.”

Перший саміт Україна- ЄС, де Україна не просить, а вимагає. Від ЄС – виконати свою частину зобов’язань в питаннях безвізу. Перший саміт ЄС- Україна, де Україну не вичитують як нерадивого учня, а вибачаються. Це була відкрита і часом жорстка розмова, де українська делегація дуже чітко відстоювала позиції і по безвізу, і по Угоді і неможливості зміни її тексту, і по санкціям проти РФ, що продовжує війну проти України. Це перший саміт, де ЄС виправдовується. Але нам потрібні не виправдання, не співчуття і занепокоєння, а чітка послідовно відповідальна позиція ЄС, в т ч по безвізу. І в цьому контексті я вважаю саміт дуже важливим- це хороший шанс для української сторони дуже відверто говорити і вимагати послідовної і відповідальної позиції. Зволіканню немає виправдань.
Короткі тези президентів Єврокомісії Юнкера, Європейськоі Ради Туска і украінського президента Порошенка з брифінгу:


Президент ЄР Туск, який розпочав українською: високо оцінив реформи, які українці, на чолі з Президентом здійснили за останній рік. Визнав, що Украіна заслуговує на більше в діалозі з ЄС; Україна чітко виконала свої зобов’язання; дискусії щодо безвізового режиму не стосується більше України, а європейських інституцій; Угода про Асоціацію має не лише економічну, а і геополітичну вагомість, і іі надважливо ратифікувати.
Президент ЄК Юнкер: ми повинні знайти можливість надати безвізовий режим Україні до кінця року; внутрішньоєвропейська проблема щодо механізму призупинення повинна бути вирішена до кінця року; Україна за останні 2 роки зробила більше, аніж за попередні роки незалежності.
Президент Порошенко: Зазвичай Україні ставлять важкі питання про виконання зобов’язань.
Перший саміт, коли ми ставимо питання ЄС з проханням своєчасно виконати взяті на себе зобов’язання – ми зробили ВСЕ. Міжінституційні переговори під ЄП і ЄР що до кінця цього року мають бути закінчені. 45-ти мільйонний український народ зробив величезні реформи, імплементував ПДВЛ, чекаємо надання безвізового режиму .
Друге – спільні погляди і позиція щодо російської агресії. Вимагаємо від РФ припинити обстріли, безперешкодний доступ СММ ОБСЄ, до україно- російського кордону.
Вимагаємо від РФ звільнити всіх заручників і в РФ, і на окупованих територіях, засудити зволікання з виконанням Мінських угод Росією.
Санкції мають тривати до виконання Мінських угод і до повного відновлення суверенітету Украіни, разом з Кримом. Щодо російської пропаганди – потрібна спільна боротьба .
Крим – чітка позиція невизнання анексії Криму
Підтримка країнами – членами ЄС резолюціі ООН по Криму, це закладає основи деокупації.

Звільнення заручників – в зволіканні з боку РФ немає виправдань. Чим довше РФ тримає заручників- тим глибше РФ сповзає в очах світу в прірву.

P. S. Я щиро переконана, що це був важливий саміт і ця відкрита розмова сприятиме вирішенню проблемних питань. Українська влада демонструвала сильну позицію. Правда- на нашому боці.

Ірина Геращенко

Top